Počet obyvateľov Námestova klesá.

Autor: Peter Koľada | 26.2.2012 o 16:51 | (upravené 26.2.2012 o 19:41) Karma článku: 4,75 | Prečítané:  2040x

Je Námestovo osemtisícovým mestom alebo nie je??? Tak túto otázku si už určite kládol nejeden obyvateľ nášho mesta. Aká je teda pravda? Nuž aj mňa do istej miery zaujíma koľko nás tu teda býva a žije a keďže nielen to, pripravil som takú demografickú sondu za posledných necelých 20 rokov. (r.1993 – 2011).

Zameral som sa na najhlavnejšie ukazovatele demografického vývoja a to pôrodnosť, úmrtnosť, prirodzený prírastok (pôrodnosť vs. úmrtnosť) , počet prisťahovaných, odsťahovaných a saldo (prisťahovaní vs. odsťahovaní) a ako sa tieto veličiny v konečnom dôsledku podieľajú na konečnom stave počtu ľudí žijúcich v našom meste a aký je trend a prečo je tomu vlastne tak. Od roku 1993 až po rok 2012 je dlhá doba a čo sa teda také zmenilo??? Pravda je taká že Námestovo už nie je osemtisícové 5 rokov. Počet obyvateľov kulminoval v roku 2001 kedy malo mesto historicky najviac obyvateľov a to 8074. Trend bol vzostupný najmä od roku 1993 až po daný rok 2001. Odvtedy počet obyvateľov klesá a momentálne je na úrovni 7966. Čo je však viac zarážajúce je trend počtu narodených detí.

Demografický vývoj v Námestove ako na celom Slovensku, je výsledkom a zrkadlom rôznych faktorov. Niektoré parametre životných podmienok vplývajú na vývoj demografie až matematicky presne (zamestnanie, byty, priemerná mzda a iné) a niektoré majú iba podporný vplyv, ale nie zanedbateľný (zdravotný a psychický stav populácie, vývoj spoločnosti, ekonomické aktivity v danom mieste ...). Keď sa v roku 1993 narodilo takmer 200 detí a v roku 2011 len 100, určite to odráža nielen celoslovenský priemer ale keďže ide o 50 % pokles už teraz musíme biť na poplach, pretože v našom meste to mladým vôbec neuľahčujeme. Vysoké ceny nehnuteľností a nedostatok pracovných príležitostí nie sú dostatočne silným stimulom pre mladé rodiny.

Ďalej treba zdôrazniť že že v danom období r.1993-2012 sa z Námestova odsťahovalo takmer 3000 ľudí. Znie to neuveriteľne, ale čísla nepustia. Veľkým pričinením tak Námestovčania spôsobujú radosť okolitým obciam, kde sa vzhľadom na cenovo dostupnejšie nehnuteľnosti zvyknú usadiť a tam platiť aj dane. Cena bytov na Slovensku dvadsať rokov nepretržite rástla, až sa zdalo, že to tak bude navždy, prišla kríza a realitná bublina praskla, no na ceny nehnuteľností v našom meste teda táto kríza zdá sa nemala takmer žiadny vplyv! Prečo je tomu tak? Vysvetlenie je jednoduché. Kým v 80.a 90. Rokoch boli dokončené veľké sídelné celky ako Brehy a Čerchle, dopyt nebol dostatočne nasýtený, ten sa nasycoval postupne až dospel do tzv. bodu – maximálny strop, kde došlo k nerovnovážnemu stavu na strane ponuky a dopytu. Jednoducho povedané – akákoľvek výstavba či už bytová, alebo individuálna dlhodobo stagnuje.

Pevne však verím, že Námestovo má na to, aby tento trend otočilo a je a stále bude krásnym mestom na bývanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?